Naše vinice

S výsadbou vinic v Klučově jsme začali v roce 2017. Původně to měla být jen jedna vinice, asi 400 hlav Veltlínského zeleného, ale postupně jsme vysadili celkem 5,4ha vinic na 3 polohách. Všechny polohy byly zapsány do seznamu viničních tratí České Republiky a produkují tak jakostní vína.    

Vinice Šutrák

Naši první vinici v Klučově jsme vysadili v roce 2017. Vinice je orientována na jih až jiho-západ a má rozlohu 0,8 ha. Roste na ní Müller Thurgau, Ruladské modré, Sauvignon a Veltlínské zelené.
V roce 2018 jsme sklidili první hrozny. Müller Thurgau posloužil na výrobu burčáku, který jsme vypili společně s Klučováky, z ostatních odrůd jsme udělali maličké šarže vín, hlavně proto, abychom je ochutnali. Všechna se vína se úžasně povedla.
V loňském roce už byla úroda panenská.
U Müller Thurgau jsme značně zredukovali výnos a to se projevilo na kvalitě – “Milerka” je velmi pěkná. 
Z Rulandského modrého jsme částečně udělali červené víno, které bude zhruba 1 rok ležet na dubovém sudu. Druhou část jsme vyrobili jako lehké růžové. Má jemnou barvu, téměř jako claret, suché, plné chuti. Velká část se vypila už v nefitrované podobě 🙂 
Sauvignon nás obdaroval plným, suchým vínem s výraznými tóny černého rybízu s dotekem kopřiv….  

Velká vinice

Velkou vinici jsme v roce 2018 vysadili na pozemku, kde podle starých katastrálních map, ale i dalších historických záznamů vinice bývala. Dokládá to i viniční domek, který nedaleko vinice stále stojí. Vinice je orientována přesně na jih a má rozlohu 2,1 ha.  Tuto polohu jsme celou věnovali rezistentním, nebo chcete-li PiWi, odrůdám, které dobře odolávají chorobám a pro jejich ochranu tak není třeba používat tolik ochranných prostředků. Rostou na ní moderní, některé zatím málo známé, odrůdy Solaris, Muscaris, Hibernal, Souvinier Gris, Cabernet Cortis a Saphira.
V loňském roce jsme plánovali sklidit jen velmi malé množství, ale všechny keře jsou velmi vitální a i přesto, že jsme násadu hroznů značně zredukovali, tak loňská “dětská” úroda předčila naše očekávání.
Většinu vín jsme měli poprvé.
Muscaris s chutí manga, muškátovou vůní a přiroznou vyšší kyselinkou;
Hibernal v suché variantě s chutí citrusů, který si už vloni našel mnoho přízivců, letos s výraznou vůní černého bezu; 
Souvinier Gris s banánovou vůní; medový Solaris; výrazně jahodový Cabernet cortis rosé a nebo Saphira s překvapivou chutí zelených jablek. Ochutnávat tato vína a nacházet v nich chutě a vůně, které si pamatujeme třeba z dětství, to je nevšední zážitek.

Malá vinice

Malou vinici jsme vysadili v loňském roce. Stejně jako Velká vinice je také na pozemcích, kde podle starých katastrálních map, ale i dalších historických záznamů vinice bývala. Vinice je orientována na jih a má rozlohu 2,5 ha. Roste na ní: Müller Thurgau, Rulandské modré, Sauvignon blanc a Veltlínské zelené, stejně jako na vinici Šutrák. Ve spodní části vinice, která je na slunečném místě a navíc chráněná proti větrům jsme vysadili Ryzlink rýnský a Pálavu, které dozrávají později a jsou náročné na teplo. S Ryzlinkem rýnským se do našeho vinařství dostává víno králů (i když Karel IV jej pravděpodobně nepil).
Na této vinici nás potrápila zvěř a počasí. Abychom mladé rostliny ochránili proti zajícům, kterým réva neskutečně chutná, a také proti srnkám, kterým snad chutnají i ty kovové tyčky :-), dali jsme na každou rostlinu chráničku. Jenomže se k tomu vloni přidalo teplé počasí, navíc s vydatnými srážkami. Vlhko v chráničce a zároveň velké teplo vytvořili něco jako horkou páru, kterou řada sazenic nepřežila 🙁 Letos jsme uschlé sazenice nahradili novými a vinice je opět v plné kondici.
Navíc jsme dosadili Veltlínské zelné, ze sazenic, které se pro nás speciálně připravovaly v Rakousku. Je to klon, který máme velmi rádi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *